3. Як захиститись від імпульсних перенапруг?

Захист від комутаційних перенапруг.

Для захисту побутової мережі живлення найчастіше використовують «Пристрої захисту від імпульсних перенапруг», скорочено ПЗІП, які ще називаються «Обмежувачі перенапруг» скорочено ОПН. Також допомагають різні мережеві фільтри (не плутати з подовжувачами з одним варистором).

Захист від грозових перенапруг.

Великих затрат часу вимагає розроблення заходів щодо захисту від грозових перенапруг.

Процедура детально описана в нормативному документі ДСТУ EN 62305-4:2012 “Захист від блискавки. Частина 4. Електричні та електронні системи, розташовані в будинках і спорудах”

Процедура захисту від грозових перенапруг.

Весь простір в середині та навколо приміщення розбивається на так звані блискавкозахисні зони (LPZ). Ці зони тісно пов'язані з очікуваним рівнем зниження дії електромагнітного поля від удару блискавки та номінальною імпульсною напругою обладнання.

Переходячи з однієї в іншу зону, ми маємо обмежити імпульс перенапруги та силу електромагнітного поля. Принцип розбивання приміщення на зони показано на мал. 4.

Як зменшити вплив електромагнітного поля?

Заходи щодо зменшення електромагнітного поля економічно доцільно виконувати на етапі проектування будівлі, або реконструкції. При цьому використовуються екрануючі властивості будівельних конструкцій. В першу чергу, це металевий каркас залізобетонних конструкцій. Гарним електромагнітним екраном є металеві конструкції вентильованих фасадів.

Значного ефекту зменшення впливу електромагнітного поля на обладнання досягається використанням екранованих корпусів та екранованих кабелів, прокладанням електричних ліній в металевих лотках та трубах.

Мал. 4. Зона блискавкозахисту, обумовлена захисними заходами відповідно до параметрів електромагнітних імпульсів грозових розрядів.

1 - будівля (екран зони блискавкозахисту LPZ1); 2 - система блискавкозахисту; 3 - струмовідвід; 4 - заземлювач; 5 - приміщення (екран зони блискавковідводу 2 ); 6 – лінія електроживлення будівлі;

S1 - удар блискавки в будівлю; r - радіус сфери що котиться; ds - зазор, що захищає від небезпечного іскріння;

Δ - рівень землі ; ○ - зрівняння грозових потенціалів за допомогою ПЗІП.

Зони блискавкозахисту:

LPZ 0A - прямий удар блискавки, повний струм блискавки, повне електромагнітне поле H0;

LPZ 0В - непрямий удар блискавки , часткова блискавка або індукований струм , повне електромагнітне поле H0;

LPZ 1 - непрямий удар блискавки, обмежена блискавка або індукований струм, загасаюче магнітне поле H1, послаблене екраном будівлі (або екраном обладнання);

LPZ 2 - непрямий удар блискавки, індуковані струми, загасаюче магнітне поле H2, послаблене екраном приміщення.

Для захищеного простору всередині зон блискавкозахисту LPZ1 і LPZ2 потрібно дотримуватися безпечної відстані ds.

Як зменшити вплив імпульсних перенапруг?

Захист від імпульсних перенапруг виконують «Пристроями захисту від імпульсних перенапруг» ПЗІП або як їх ще називають "обмежувачі перенапруг" - (ОПН). Їх розташовують на кордонах зон блискавкозахисту – LPZ.