Комплексний блискавкозахист

Комплексний блискавкозахист  - це система заходів, які включають в себе зовнішній  блискавкозахист (І) , систему урівнювання потенціалів (ІІ) та захист від імпульсних перенапруг (ІІІ). Призначений для зменшення фізичної шкоди в результаті удару блискавки в споруду.


Мал.1. Комплексний блискавкозахист.

І. Зовнішній блискавкозахист. 1. Блискавкоприймач. 2. Струмовідвід. 3. Фундаментне заземлення.  4. З’єднувачі. 5. Тримачі: 5.1. тримачі по коньку; 5.2. тримачі по скату; 5.3. тримачі по стіні; 5.4. тримачі на ринву.
ІІ. Урівнювання потенціалу. 6. Головна заземлююча шина ГЗШ. 7. Хомут зрівнювання потенціалу. 8. Заземлюючі проводи.
ІІІ. Захист від імпульсних перенапруг. 9. ПЗІП Клас І. 10. ПЗІП Клас ІІ. 11. ПЗІП Клас ІІІ для фотогальванічних станцій. 12. ПЗІП Клас І+ІІ для інформаційних ліній.
Обладнання.  13. Опалювальний котел. 14. Бак з паливом. 15. Комп’ютерне обладнання. 16. Генераторна коробка. 17. Інвертор. 18. САТ антена. 19. Ванна кімната. 20. Сонячна батарея. 21. Водопровідна труба. 22. Кабельна лінія живлення. 23. Телефонна лінія. 24. Щит обліку ЩО. 25. Поверхневий розподільчий щит РЩ.

I - Зовнішній блискавкозахист.

Задачею зовнішнього блискавкозахисту є впіймати блискавку, відвести її безпечними шляхами та розпорошити її  за допомогою системи заземлення.

Зовнішній блискавкозахист складається:

1. Блискавкоприймач, що перший приймає на себе удар блискавки. Він може мати форму вертикальних штирів, та горизонтальних провідників, які  утворюють собою блискавкоприймальну сітку.

2. Струмовідвід – це провідник,  здатний надійно пропускати струм блискавки й не нагріватися до небезпечних температур. При цьому він зберігає свою форму під дією електродинамічних сил, які виникають від проходження струму блискавки.  В більшості своїй використовують  Круглий провідник діаметром 8 мм. В деяких випадках використовують штабу.

3. Заземлювач. Складається з вертикальних та горизонтальних електродів заземлення. В якості горизонтальних електродів в більшості  випадків використовують  штабу або круглі прути. В якості вертикальних електродів - тільки круглі прути.  В залежності від складу агресивних речовин в ґрунті використовують сталь, поцинковану сталь, сталь обміднену, нержавіючу сталь або чисту мідь. Для зовнішнього блискавкозахисту, кількість матеріалу та конфігурація заземлювача вибирається, виходячи  з величини питомого опору ґрунту та рівня блискавкозахисту (LPL).

4. З’єднувачі. Дуже відповідальні вузли зовнішнього блискавкозахисту. Раніше норми РД 34 (вже не діє), яка діяла з часів СРСР, забороняли використовувати гвинтові з’єднувачі. Й вони частково мали рацію, оскільки неякісний не протестований з’єднувач, може легко стати джерелом вогню та розплавленого металу під час проходження струму блискавки.  Тільки на приватний будинок кількість з’єднувачів може сягати від 5 до декількох десятків. Тому слід використовувати тільки протестовані  на дію струму блискавки з’єднувачі й бажано перевірених часом виробників.

5. Тримачі. Виконують фіксацію всієї конструкції зовнішнього блискавкозахисту. В потрібних випадках забезпечують необхідну ізоляційну відстань елементів блискавкозахисту від захищеної споруди. Також несуть естетичний характер, можуть виконуватись з різних матеріалів (мідь, алюміній, нержавіюча сталь та ін.)  і мати різні кольори, підібрані в тон покрівлі та стін.

ІІ - Система урівнювання потенціалів.

Система зрівнювання потенціалів це комплекс заходів для зменшення ризику ураження людей електричним струмом в середині споруди. Досягається електричним з’єднанням всіх провідних частин, до яких може доторкнутися людина, з подальшим  приєднанням  їх до системи  заземлення.

Урівнювання потенціалів складається з заземлюючих шин, заземлюючих проводів та хомутів зрівнювання потенціалів.

Заземлюючі шини бувають «головними заземлюючими шинами» (ГЗШ) та «додатковими заземлюючими шинами» (ЗШ). Ці шини можуть встановлюватись як в розподільчих електричних щитах, так і окремо на споруді. Відрізняються матеріалом, з якого виготовлено основний електропровідний елемент (мідь, латунь, нержавіюча сталь) та методами приєднання заземлюючих проводів до шини (пряме підключення або через наконечники).

В якості заземлюючих проводів використовують звичайні електричні проводи вказаного перетину. Матеріал жили має бути таким як і матеріал електричної проводки в споруді. Зазвичай це мідний провід.

Хомут зрівнювання потенціалу - це пристрій, за допомогою якого ми виконуємо електричне приєднання до металевих частин. Це може бути ванна, металевий кран або змішувач, металеві рами вікон та дверей, різні інженерні металеві трубопроводи. Для кожного випадку потрібно вибирати свій тип хомута зрівнювання потенціалу. На малюнку показано різні хомути урівнювання потенціалів.

ІІІ - Захист від імпульсних перенапруг.

Захист від імпульсних перенапруг слугує для зменшення шкоди, завданої живим істотам,  електричному та електронному обладнанню від первинних та вторинних проявів блискавки, пов’язаних з її електричним та магнітним полем. В першу чергу, це небезпечні потенціали, які виникають в провідних комунікаціях, насамперед, в електричних жилах як мережі живлення, так і слаботочних мережах (телефон, Інтернет, телебачення). Також слугує для зменшення небезпечних імпульсів, які проникають в споруду через систему заземлення. Найбільшого розповсюдження для захистуі від імпульсних перенапруг  отримали пристрої захисту від імпульсних перенапруг ПЗІП, яких ще називають обмежувачами перенапруг ОПН.